U Hašanima, rodnom mjestu književnika Branka Ćopića u opštini Krupa na Uni, 16. jula održana je 8. književna kolonija „Rijeka misli“ gdje je učestvovalo 15 pisaca iz Prijedora, Dervente, Banjaluke, Bosanske Krupe i Novog Grada. Izvršni direktor teatra Scena iz Novog Grada i jedan od idejnih tvoraca književne kolonije Srećko Marčeta istakao je da je cilj ove manifestacije okupljanje nedovoljno afirmisanih pisaca. Kao i prethodnih godina, književnu koloniju je podržala JU Specijalna biblioteka za slijepa i slabovida lica RS. Direktor Želimir Radinović pohvalio je ovu manifestaciju jer je Ćopić jedan od pisaca koji je izgradio naše djetinjstvo.
Svake godine učesnici kolonije se okupljaju u spomen-školi koju je pohađao Branko Ćopić, svojevrsnom svetom mjestu koje sjeća na njega. U svom pozdravnom govoru Srećko Marčeta je rekao da vjeruje da ovom školom i dalje tumaraju duhovi Ćopićevih junaka, da bi se potom efektno pojavio glumac dramske radionice „Branko Ćopić“ iz Donjeg Dubovika Igor Kondić i izveo dio predstave „Doživljaji mačka Toše“ u adaptaciji Srećka Marčete. Književnica Irena Stanković je pripremila nekoliko aforizama iz Ćopićevog života koji su poslužili kao uvod u književni čas.
Svoje stihove su na poetskom času u spomen-školi „Branko Ćopić“ govorili Suzana Stupar, Anela Sejarić-Vujinović, Aleksandra Marilović, Gordana Savić, Kristina Plavšić, Edina Gerzić , Biljana Bera, Nikola Dakić, Zoran Plavšić i Irena Stanković.
Učesnici kolonije posjetili su potom mjesto gdje su ostaci Ćopićeve rodne kuće u Hašanima. Kiša koja je padala cijeli dan i neuobičajeno niska temperatura za ovo doba godine nisu uspjeli da poremete druženje i toplu atmosferu među učesnicima.
U sklopu Književne kolonije „Rijeka misli“ održano je nekoliko radionica, a naredne sedmice će bi će biti održano veče poezije.