Библиотека располаже књигама прилагођеним слијепим и слабовидим лицима, тј. брајевим и књигама у звучној техници, уз одређени број наслова у обичној штампи који се углавном тичу стручне литературе из области инвалидности.
Звучне књиге снимљене су на CD-у mp3 формату. У плану је снимање књига у Daisy формату, који је већ увелико у примјени у свијету, а надамо се да ће ускоро бити доступан и нашим корисницима.
Књижни фонд Библиотеке обухвата дјела из белетристике и стручне књижевности. Подручје лијепе књижевности обухвата дјела из народне књижевности, домаће и свјетске литературе, књижевности за дјецу и омладину и документарне књижевности. Дјела стручне књижевности обухватају филолошке књиге, друштвено-политичку литературу, дјела из историје, филозофије, популарне науке,информатике, религије и митологије; антропологије, етнологије и педагогије; музикологије, психологије, медицине и здравља, домаћинства и породице, права, спорта и шаха, дефектологије итд.
Помагала за слијепа и слабовида лица дјелимо у двије основне групе:
- ОПТИЧКА ПОМАГАЛА
- ТИФЛОТЕХНИЧKА ПОМАГАЛA
У оптичка или очна помагала убрајамо:
- наочаре (оквире за наочаре, разне врсте стакала)
- контактна сочива
- очне протезе
- лупе или повећала (обичнe и електронскe)
У тифлотехничка помагала спадају:
- сат за слијепа лица
- бијели штап
- брајева писаћа машина
- репродуктори, mp3 и Daisy плејери
Поред ове основе подјеле свакако морамо споменути и још једну врсту помагала. То су специјална информацијско-технолошка помагала или такозвана ИТ помагала, која су специјално израђена у циљу ублажавања хендикепа комуницирања. У таква помагала убрајамо између осталог: генераторе за глас, комуникаторе, програме за скенирање, читаче за екран са синтетичким говором, специјалне тастатуре и мишеве.