Nakon pauze od tri godine, ljubitelji knjige najzad su dočekali čuveni sajam u Beogradu. Šezdeset peti po redu međunarodni sajam knjige, sa sloganom „Povratak napisanih“, svečano je otvoren u nedelju 23.10. a otvorio ga je besjedom dramaturg Dušan Kovačević.
Već narednog dana Specijalna biblioteka imala je čast da predstavi dio svoje izdavačke djelatnosti na štandu Republike Srpske, zahvaljujući dugogodišnjoj saradnji sa Predstavništvom Republike Srpske u Srbiji. Ovoga puta odlučili smo da predstavimo knjigu „Kosovske priče“ Grigorija Božovića, kosovskog Andrića, kako ga često nazivaju. Knjiga je dio edicije „Otrgnuti od zaborava“ koja se bavi pomalo zaboravljenim autorima koji su nepravedno završili na marginama srpske istoriografije.
Na početku programa, u ime Specijalne biblioteke, prisutne je pozdravila direktorica Mirela Šarić, a potom su o samom djelu „Kosovske priče“ (koje je u skladu s pravilima edicije objavljeno i na Brajevom pismu i u zvučnom mp3 formatu) pričale predsjednica Udruženja lektora RS Aleksandra Savić i bibliotekarka Jelena Radaković.
Jelena Radaković istakla je da je Grigorije Božović (1880-1945) po mnogima bio možda i najveći srpski pisac koji je stvarao između dva rata. Iza njega ostalo je oko petnaestak knjiga, ponajviše putopisa i pripovijedaka koje su mjestom radnje pretežno vezane za Staru Srbiju – Kosovo i Metohiju i Južnu Srbiju – današnju Makedoniju. „Kosovske priče“ čine pomno odabrani izbor od devet pripovijedaka prema kojima se jasno može rekonstruisati prošlost puna previranja, običaji, vjera i tradicija. Sve objedinjuje jedinstveni jezik autora koji, što zbog dijalekta, što zbog manje poznatih riječi, okupira pažnju čitalaca. O jezičkim finesama Božovićevog izraza govorila je Aleksandra Savić.
Studijska posjeta Biblioteci Saveza slepih Srbije „Dr Milan Budimir“
Boravak na sajmu iskoristili smo i da posjetimo izložbeni štand Biblioteke Saveza slepih Srbije „Dr Milan Budimir“ i družimo s s kolegama. Sljedećeg dana posjetili smo i samu biblioteku, a u podnevnim časovima prisustvovali tribini na sajmu u sali „Vasko Popa“ pod nazivom „Magija knjige dostupna svima – o pristipačnim formatima za slepe – audio-deskripcija i Brajevo pismo u eri savremenih tehnologija“. Tribinu u organizaciji Biblioteke „Dr Milan Budimir“ moderirala je Branka Brkić, a sam program podijeljen je u dva dijela. Na početku je prisutne pozdravio predsjednik Saveza slepih Srbije Milan Stošić, a potom je predstavljen projekat realizovan u saradnji sa RTS-om koji se odnosi na audio-deskripciju serija „Nečista krv“ i Koreni“. O audio-deskripciji televizijskih serija, problemima i izazovima, govorili su Boris Dončić, urednik studija u biblioteci „Dr Milan Budimir“, Tatjana Ćitić i Aleksandar Antić ispred javnog servisa RTS. Ove serije dostupne su na portalu Planeta RTS. Drugi dio tribine bio je posvećen značaju očuvanja Brajevog pisma u eri novih tehnologija, a o tome su govorile profesorke Gordana Videnović i Godana Čukvas iz škole za učenike oštećenog vida „Veljko Ramadanović“ iz Zemuna. Svi su se složili da je bez poznavanja Brajevog pisma slijepa i slabovida osoba funkcionalno nepismena.
Druženje sa kolegama iz Srbije iskoristili smo da i da iniciramo proces međubibliotečke razmjene, za koji se nadamo da ćemo ga realizovati u najskorije vrijeme.
Do sljedećeg druženja na sajmu, naša delegacija nosi najljepše utiske iz Beograda.