Ако је роман „Софијин свијет“ Јустејна Гардера омогућио читаоцима да на забаван начин уче о филозофији, роман „Монине очи“, чији је аутор француски историчар умјетности Тома Шлесер, омогућиће им да на мало другачији начин уче о умјетности. Јер „знати видјети“, гесло великог Леонарда: saper vedere, које значи разумjети, чути, осjетити, представља кључ познавања свијета.

Десетогодишња Мона је у опасности да ослијепи. У страху да Мона можда никада неће упознати истинску љепоту свијета, њен дјед одлучује да јој представи најљепша умјетничка дјела. Заједно ће крстарити париским музејима Лувр, Орсе и Бобур, задивљени и дирнути, опчињени пред призором слика и скулптура. У сусрету с ремек-дјелима, од Ботичелија, Вермера, Гоје, Курбеа, преко Фриде Кало и Пикаса, па до савремених остварења, Мона открива моћ умјетности да дарује, побуђује сумњу, меланхолију или побуну. Видно и ментално поље се пуне љепотом која је у тренуцима безнађа и туге најбољи начин да се сакупи снага и крене даље.

Ова модерна бајка је роман иницијације у умјетност и љепоту, али и позив да изнова откривамо сва своја чула. Звучну књигу у трајањеу од 14 сати и 52 минуте прочитала је Нада Колак.