U petak, 12. aprila tekuće godine zatvorena je druga samostalna izložba Biblioteke „Dekonstrukcija Priče o princezi Banjaluci“.
Izložba koja je urađena u saradnji sa Udruženjem lektora Republike Srpske imala je prije svega inkluzivan karakter, jer su se eksponati mogli spoznati kroz dodir i zvuk. Autorke izložbe predsjednica Udruženja lektora Aleksandra Savić i bibliotekarka Jelena Radaković potrudile su se da kroz tri različita segmenta – istorijski i istoriografski, književni i lingvistički te savremeni dočaraju „Priču o princezi Banjaluci“ – poljskoj bajci iz 17. vijeka, koja je 2021. godine dobila svoje štampano izdanje na srpskom jeziku, a nedugo zatim i audio izdanje.
Kroz izložbu, prisutni su mogli da saznaju nešto više o Konstantinu Mihailoviću, tvrđavi Zvečaj, Poljskoj u 17. vijeku ali i o Hjeronimu Morštinu autoru ove neobične bajke čija glavna junakinja je dobila ime po našem gradu.
Izložba je imala oko 350 posjetilaca među kojima je najviše bilo djece školskog uzrasta od 1. do 5. razreda.
Uz pomoć autorki izložbe organizovane su tematske radionice u koje su se uključili i radnici Biblioteke.
Đaci su, zahvaljujući Jovici Radanoviću (tiflografu-grafologu) imala priliku da nauče ko je bio Luj Braj, vide kako izgleda Brajevo pismo i da saznaju kako slijepi i slabovidi ljudi čitaju.
Kroz priču o bajci, doznali su nešto više o princezi, i o preprekama koje je morao princ da savlada kako bi osvojio srce svoje drage.
U sklopu programa organizovano je i crtanje, gdje su najmlađi na svojstven način na papir prenijeli utiske o bajci i svemu što su čuli u Biblioteci.
Koristimo priliku da se zahvalimo svim posjetiocima, među kojima su bili i učenici trećeg razreda JU Tehnološke škole iz Banjaluke, đacima i nastavnicima iz osnovnih škola „Branko Ćopić“, „Borisav Stanković“, „Stanko Rakita“ i „Centru za obrazovanje, vaspitanje i rehabilitaciju sluha i govora“.
Takođe se zahvaljujemo „Asocijaciji najboljih nastavnika bivše Jugoslavije“ i svim pojedincima koji su svoji prisustvom uveličali „Dekonstrukciju Priče o princezi Banjaluci“.
Poseban uspjeh izložbe, zbog zalaganja Aleksandre Savić ogleda se i u tome da je „Priča o princezi Banjaluci“ ušla u mjesečni program tri produžena boravka na području našeg grada.
Maštovite i kreativne učiteljice i pedagozi „Učionice“, „Naše školice“ i boravka „Korak po korak“ osmislile su jedinstveni program po kojem će djeca mjesec dana, kroz različite teme i školske predmete – od geografije do srpskog jezika, učiti o motivima, porukama bajke, drugim kulturama i njihovim običajima, odnosu prinčeva i princeza nekada i danas, ali o rodnom gradu, te kulturnom i prirodnom nasljeđu.