Дана 19. марта, дан прије календарског почетка прољећа, у препуној сали Специјалне библиотеке отворена је трећа ауторска изложба у Специјалној библиотеци под називом „Креативне играчке за подстицање тактилне и визуелне перцепције“ ауторки дефектолога Тање Чолић и библиотекара савјетника Драгане Божић.
Ова изложба надовезује се на изложбу „Преко клика до слика“ јер је наша установа и овај пут сарађивала са студентима Специјалне едукације и социјалне рехабилитације, који су предвођени професорицом Чолић овај пут осмислили и креирали тифлодидактичке играчке. Ради се о подврсти дидактичких или едукативних играчака намијењених првенствено дјеци са оштећењем вида које утичу на развијање њихових сензорних вјештина али и пажње, емпатије, логичког размишљања, моторике, самопоуздања, стрљења итд.. Изложба је обухватила 25 најрепрезентативнијих играчака.
Све оне изложене су у малој сали, већи дио њих могао се непосредно дотакнути, а оне које због своје крхкости нису, пропраћене су аудиодескрипцијом. Свој глас звучном опису подарио је глумац Рајко Марчета, спикер звучних књига Библиотеке. Све експонате прате и легенде на Брајевом писму.
Изложбу је свечано отворила помоћник министра просвјете и културе Тања Ђаковић, која је истакла значај сарадње образовне установе и установе културе, што је један од приоритета наше културне политике. Кроз обуке, секције, пројекте и програме јавних установа, култура и умјетност треба да активно учествују у формалном образовању.
Помоћница министра је похвалила руководство Библиотеке и успјешне изложбе које су постале наш заштитни знак.
Директорица Специјалне библиотеке Мирела Шарић изјавила је да ова изложба на јединствен начин повезује игру, учење и инклузију те да су студенткиње иновативним приступом показале како се могу створити вриједни и корисни едукативни алати.
Дефектолог Тања Чолић истакла је да је процес израде играчке веома важан за дијете, нарочито ако у њему учествију и чланови породице, наставници, васпитачи и другари. Простор разиграности и стимулативни психомоторни и социјални развој је основа безбрижног и срећног дјетињства, често занемаран у данашње вријеме паметних телефона.
Рецензент изложбе логопед Олга Бакић Штрбац назвала је играчке својеврсним макетама стварности, а игру простором у којем дијете са минимално ризика постиже максималну добит.
Битно је нагласити и да су играчке урађене од природних материјала, чиме се афирмише еколошка свјесност али и минимализам као вриједност у супротности са конзумеристичким друштвом.
Изложбу прати и каталог, у коме су дате смјернице и стручни савјети родитељима, терапеутима и стручној јавности, те може послужити као водич и инспирација.
За визуелни изглед каталога и изложбе заслужан је графички дизајнер Срђан Војводић.
Отварању су поред представника министарства, градске управе, присусуствовале и многоброје колеге библиотекари, слијепе и слабовиде особе, студенти, представници Центра за социјални рад и многи други. Догађај је и медијски пропраћен.
Изложба остаје отворена наредних мјесец дана, када су плану радионице са дјецом предшколског узраста које ће водити студенткиње специјалне едукације и социјалне рехабилитације.