Dana 19. marta, dan prije kalendarskog početka proljeća, u prepunoj sali Specijalne biblioteke otvorena je treća autorska izložba u Specijalnoj biblioteci pod nazivom „Kreativne igračke za podsticanje taktilne i vizuelne percepcije“ autorki defektologa Tanje Čolić i bibliotekara savjetnika Dragane Božić.

Ova izložba nadovezuje se na izložbu „Preko klika do slika“ jer je naša ustanova i ovaj put sarađivala sa studentima Specijalne edukacije i socijalne rehabilitacije, koji su predvođeni profesoricom Čolić ovaj put osmislili i kreirali tiflodidaktičke igračke. Radi se o podvrsti didaktičkih ili edukativnih igračaka namijenjenih prvenstveno djeci sa oštećenjem vida koje utiču na razvijanje njihovih senzornih vještina ali i pažnje, empatije, logičkog razmišljanja, motorike, samopouzdanja, strljenja itd.. Izložba je obuhvatila 25 najreprezentativnijih igračaka.

Sve one izložene su u maloj sali, veći dio njih mogao se neposredno dotaknuti, a one koje zbog svoje krhkosti nisu, propraćene su audiodeskripcijom. Svoj glas zvučnom opisu podario je glumac Rajko Marčeta, spiker zvučnih knjiga Biblioteke. Sve eksponate prate i legende na Brajevom pismu.

Izložbu je svečano otvorila pomoćnik ministra prosvjete i kulture Tanja Đaković, koja je istakla značaj saradnje obrazovne ustanove i ustanove kulture, što je jedan od prioriteta naše kulturne politike. Kroz obuke, sekcije, projekte i programe javnih ustanova, kultura i umjetnost treba da aktivno učestvuju u formalnom obrazovanju.

Pomoćnica ministra je pohvalila rukovodstvo Biblioteke i uspješne izložbe koje su postale naš zaštitni znak.

Direktorica Specijalne biblioteke Mirela Šarić izjavila je da ova izložba na jedinstven način povezuje igru, učenje i inkluziju te da su studentkinje inovativnim pristupom pokazale kako se mogu stvoriti vrijedni i korisni edukativni alati.

Defektolog Tanja Čolić istakla je da je proces izrade igračke veoma važan za dijete, naročito ako u njemu učestviju i članovi porodice, nastavnici, vaspitači i drugari. Prostor razigranosti i stimulativni psihomotorni i socijalni razvoj je osnova bezbrižnog i srećnog djetinjstva, često zanemaran u današnje vrijeme pametnih telefona.

Recenzent izložbe logoped Olga Bakić Štrbac nazvala je igračke svojevrsnim maketama stvarnosti, a igru prostorom u kojem dijete sa minimalno rizika postiže maksimalnu dobit.

Bitno je naglasiti i  da su igračke urađene od prirodnih materijala, čime se afirmiše ekološka svjesnost ali i minimalizam kao vrijednost u suprotnosti sa konzumerističkim društvom.

Izložbu prati i katalog, u kome su date smjernice i stručni savjeti roditeljima, terapeutima i stručnoj javnosti, te može poslužiti kao vodič i inspiracija.  

Za vizuelni izgled kataloga i izložbe zaslužan je grafički dizajner Srđan Vojvodić.

Otvaranju su pored predstavnika ministarstva, gradske uprave, prisusustvovale i mnogobroje kolege bibliotekari, slijepe i slabovide osobe, studenti, predstavnici Centra za socijalni rad i mnogi drugi. Događaj je i medijski propraćen.

Izložba ostaje otvorena narednih mjesec dana, kada su planu radionice sa djecom predškolskog uzrasta koje će voditi studentkinje specijalne edukacije i socijalne rehabilitacije.