Едиција „Отргнути од заборава“ постала је богатија за још један наслов. На Брајевом писму одштампана је и у звучном формату снимљена књига „Добротворна мисија за Србију у Првом светском рату – Писма из Америке и Канаде 1915-1920. године“ Јелене Лозанић Фротингхам.
Ријеч је о својеврсном дневнику, писмима које је ауторка слала својој сестри Ани у раздобљу од 5 година – од 1915. до 1920., а који је у виду књиге први и једини пут објављен у издању „Удружењу носилаца Албанске споменице“ 1970. године у Београду.
Јелена Лозанић од оца Симе (чувеног научника, професора и првог ректора Београдског универзитета) и мајке Станке (праунуке Господара Томе Вучића-Перишића), по избијању Првог свјетског рата добровољно се пријавила за рад у болници. Крајем 1914. године, предсједник Српског црвеног крста повјерио јој је мисију да пође у Сједињене Америчке Државе ради прикупљања помоћи у новцу и материјалу за отаџбину која је била са свих страна нападнута. Та помоћ била је од непроцјењиве вриједности онда када је епидемија тифуса пустошила народ и војску у Србији.
Кроз петогодишњи хуманитарни рад, оснивање одбора за помоћ нашем настрадалом народу, Јелена Лозанић Фротингхам (12. март 1885 — 6. фебруар 1972) кроз предавања, посјете, банкете и различите врсте јавних догађаја упознала је јавност Сједињених Америчких Држава и Канаде о патњама своје отаџбине, страдањима избјеглица – жена, дјеце, стараца, који су напустили своје домове и своју земљу да не би били поробљени.
Путовања, која су започела на чувеном броду Луизитанија, а, завршила у Њујорку, донијела су Јелени многобројна познанства, од којих свакако треба издвојити оно са великим Михајлом Пупином и Џоном Фротингхамом који ће јој доцније постати и супруг, а, који је увелико задужио наш народ са својим хуманитарним радом.
У писмима које ауторка помно води, читалац ће моћи и да сазна нешто о „златном добу“ Америке, градовима који се нагло развијају, политичком стању, богаташима али и малом човјеку који издваја пар долара за помоћ некој далекој Србији.
„Добротворна мисија за Србију“ није само тестамент једног времена, него и подсјетник на рад једне жене, која је заједно са својим мужем Џоном успјела да подигне и домове за напуштену ратну сирочад широм Србије и која је заслужено одликована орденом Белог орла и Светог Саве вишег степена.
Издање књиге на Брајевом писму објављено је у четири свеске које је одштампао и уредио тифлограф-графолог Јовица Радановић.
Звучну књигу у дигиталном mp3 формату је прочитала спикерка Жана Вукосављевић, а тонски обрадила библиотекарка Јелена Радаковић. Књига је подијељена у пет фајлова у укупном трајању од 14 сати и 22 минуте.